• Široká 89, 381 01 Český Krumlov
  • +420 774 688 447

Zážitkové dárky jsou krásná věc, ale můžete se taky proměnit v noční můru. Třeba když máte strach z výšek a vtipní kamarádi vám v návalu veselí (opilosti) koupí k narozeninám třeba skok padákem nebo výstup na K1. Mé opilé kamarády napadl kurz grilování. Pravda, není to jako plahočit se šerpou po horách, ale vracet se na stará kolena do školy taky není žádný med. Zvlášť když jste v učení nevynikali ani za mlada. Ale dárky se neodmítají a maturitu jsem napotřetí taky úspěšně zvládnul, tak proč se nepoprat i s grilováním.

Začátek jako na dětském táboře

Ze začátku mi kurz grilování připomínal spíš táborové hry, kterých jsem se účastnil v dětství. Nejdřív nás roztřídili do několika družstev věkově i genderově namíchaných, každému družstvu přiřadili jednu barvu (modří už vědí) a podobně jako na táboře i jednoho „vedoucího“. A začalo se. Ze začátku jsem se trochu bál, že mě protřelejší kolegové z našeho týmu pro mou nezkušenost odsunou na druhou kolej a nechají mě tak akorát škrábat brambory nebo loupat cibuli. Nakonec jsem sloužil v první linii a vyzkoušel jsem si všechno. Krájel jsem steaky, marinoval krkovičku, griloval krevety a jiný mořský potvory (idea kurzu je taková, že si každý vyzkouší připravovat kompletní grilované menu). Pro někoho bylo možná zajímavý, že si mohl vyzkoušet klasické grilování na dřevěném uhlí, ale i na stále populárnějším plynu, kterého jsou teď plné prospekty a katalogy. No je pravda, že s plynem je o poznání míň práce, ale tou pohádkou, že maso chutná stejně z plynu i z uhlí, jsem se obalamutit nenechal. Steak se štiplavým kouřem v očích prostě chutná jinak než steak, který trávil plynem.

Zdravý pedagogický přístup

Potěšující byl i pozitivní přístup našich grilovacích pedagogů. Vše názorně ukazovali, u každého se na chvíli zastavili, aby se přesvědčili, že mu to jde a případně znovu vysvětlili, kdyby to náhodou někomu nešlo. Nebylo to tak, jak jsem si představoval, že by si kuchař profík jel svým obvyklým zběsilým tempem a podával k tomu výklad: „Tak tohle si dáte sem, tohle takhle, s tamtím sem, tohle tam a tohle sem, a když to všechno nezvoráte, tak máte hotovo.“ Naopak…měli pochopení, že grilovací analfabet jako já vidí šesti hořákový plynový gril (odkaz vede na http://www.grilykrby.cz/grily-weber-genesis/) z ryzího stříbra (prý to byla nakonec nerez ocel) poprvé a nemůže si s ním hned na první dobrou začít tykat. Díky jejich vytrvalé práci jsem dneska schopen udělat steak na všechny stupně propečení, taky vím, jak se grilují velký fláky masa a ke svému vlastnímu překvapení jsem zvládl ugrilovat i bábovku (ano, taky mě prve nenapadlo, že na grilu se dá péct moučník).

Malá, ale oprávněná kritika

Přes všechny pozitivní dojmy a příjemné zážitky, které jsem si z kurzu grilování odnesl, si nemohu odpustit jeden malý rýpanec. Jak jsem již řekl, na kurzu nás učili prakticky všechno a poctivě. Jen jednu věc jaksi nechali ležet bokem – uklízení grilu. Sice jsme dostali jakousi rámcovou přednášku, že by se gril měl čistit hned, jak dojíte, ale nikdo nás už nepřipravil na to, jaká obludná to je otrava. Čistit…ale co čistit, drhnout s plným břichem a nějakým tím aperitivem v krvi rozpálený rošt od zbytků masa, to je fakt eňo ňuňo.

Spokojenost a odpuštění

Poté, co se zahojily popáleniny vzniklé při čištění roštu, jsem si sečetl plusy a mínusy právě skončeného kurzu grilování a usoudil jsem, že si moji kamarádi za ten originální dar pomstu nezaslouží. Na kurzu se mi ve výsledku líbilo a na rozdíl od střední školy jsem se naučil něco, co můžu hned vyzkoušet a hlavně sežrat. Takže za mě dobrý, ale krupicovou kaši na grilu fakt dělat nebudu, bábovka mi bohatě stačila.

Comments are closed